Výběr plemene
Je to tady, dospěli jsme k rozhodnutí, že si pořídíme psího parťáka, ale co teď? Jakého si vybrat, jaké plemeno se pro mně hodí?
Troufnu si tvrdit, že mnoho lidí, kteří se rozhodnou pořídit si pejska mají už o plemeni jasno, ale přeci jen se u toho trochu zastavím. Jak vybrat to správné plemeno, které bude pro mně tím nejlepším parťákem?
Je mnoho způsobů jak si vybrat svého čtyřnohého kámoše, může se nám zalíbit plemeno, které mají přátelé, můžeme se na první pohled zamilovat do pejska v útulku, může se nám zalíbit pejsek na fotce. Ani jeden způsob neodsuzuji, ale ráda bych se dnes věnovala tomu za mne správnému výběru plemene, který kombinuje od všeho trošku.
1. krok
Zamyslet se nad informacemi o sobě. Jaké mám možnosti, zkušenosti a dispozice.
Jaké mám zkušenosti se psy?
- Jsem profesionál a už jsem měl několik psů.
- Měl jsem psa v dětství nebo třeba u babičky. Nějaké zkušenosti už tedy mám.
- Jsem absolutně bez zkušeností.
Jak moc jsem aktivní?
- Jsem akčňák a žiji sportem. Nedokážu jen tak sedět doma na zadku.
- Jsem aktivní. Ráda chodím na výlety a procházky, ale mám ráda i svůj klid.
- Sportu moc nedám, jsem spíš gaučový povaleč.
Jak jsem na tom s časem?
- Mám mnoho času, který můžu psovi věnovat.
- Mám volná rána na krátkou procházku a odpoledne/večer po práci.
- Jsem plně zaneprázdněna a nemám mnoho času.
Jaký mám k dispozici prostor?
- S časem souvisí také prostor. Každý pes potřebuje naši pozornost a náš čas, ale dle mého čím má pejsek méně prostoru a vyžití, tím víc času z naší strany bude potřebovat.
2. krok
S informacemi o mne jako o budoucím majiteli také úzce souvisí plán nebo představa, co bych se psem v budoucnu chtěla dělat. Krátký seznam činností, které se dají celkem aktivně v ČR dělat.
Psí sporty
- Agility
- Bikejörking
- Canicross
- Coursing
- Dogdancing
- Dogfrisbee
- Dogscootering
- Dogtrekking
- Dostihy
- Flyball
- Mushing
- Skijörking
- Treiball
- Triatlon
Pracovní a sportovní kynologie
- Canisterapie
- Mantrailing
- Mondioring
- Nosework
- Obedience
- Obrany
- Pasení
- Stopy
- Záchranařina
Volnočasová kynologie
- Dogfitness
- Hersenwerk
- Výšlapy a výlety
3. krok
Sesumírovat si informace o budoucím čtyřnohém parťákovi. Jaké jsou moje představy a co od soužití se psem očekávám
Jak velký by měl být?
- Chci spíše malého psa
- Chci spíše středního parťáka
- Chci pořádného psa
Jaké by měl mít povahové rysy?
- Přátelský, klidný, vhodný k dětem, přítulný
- Aktivní, temperamentní, přátelský
- Rezervovaný k cizím lidem, hlídač, aktivní
- Svéhlavý, temperamentní, reaktivní
- Různá kombinace výše zmíněných rysů
Učenlivost a vycvičitelnost.
- Dle mého názoru se s každým pejskem dá pracovat. Jsou však plemena, se kterými je to snazší a se kterými nám to půjde lépe a plemena, která se do výcviku moc nehrnou a je těžké je motivovat a tak to s nimi bude o něco náročnější. Záleží jaké výzvě se chceme postavit a kolik máme zkušeností.
4. krok
Máme odpovědi na všechny otázky a máme jasno v tom, co chceme se psem do budoucna dělat. Konečně můžeme přistoupit k výběru plemene. Buď už máme nějaké favority, které se nám exteriérově líbí a nebo si vezmeme k ruce atlas psů nebo strýčka googla a koukneme se, který pes by se nám tak líbil. Vybereme pár favoritů a vypíšeme si ke každému seznam povahových vlastností, standard a zjistíme si něco o náročnosti na čas a na výchovu. Tento seznam porovnáme se svým seznamem. Našli jsme vítěze? Pokud ano, doporučila bych ještě s plemenem seznámit osobně a to ideálně u někoho, kdo se věnuje chovu a je schopný nám zodpovědět naše případné otázky.
U mne byl ten výběr trochu jiný, já jsem si Australského ovčáka zamilovala už jako malá holka a s věkem jsem si o tomto plemeni zjišťovala víc a víc a jen se utvrzovala v tom, že je to plemeno pro mě. Ve výsledku jsem postupovala obdobně, jen s tím, že jsme měla dopředu favorita, u kterého jsem se jen utvrdila, že je vhodný. Pokud bych teď vybírala dalšího pejska a chtěla jiné plemeno, postupovala bych stejně, jako jsem uvedla v článku.