Průkaz původu. Ano či ne?
Máme vybrané plemeno, ale odkud si vzít štěňátko a zvolit spíše pejska s průkazem původu a nebo bez? Toť otázka, na kterou se budeme snažit odpovědět.
„Já nepotřebuju papíry, já ho mám jen jako mazlíka.“
Nejčastější věta, kterou slýchám hned po „Přece nedám za psa 25.000 Kč, když ho chci jen k baráku a na výlety.“ Proč tedy psa s PP, i když neplánuji chodit na výstavy, dělat nějaký sport na vyšší úrovni a podobně? Pojďme se na to podívat trochu z blízka.
Pokud vybírám pejska, tak ať už s ním plánuji dělat či nedělat jakoukoliv aktivitu, tak primárně počítám s tím, že to bude člen rodiny a první na čem mi bude záležet je to, aby byl pejsek zdraví a aby tu byl se mnou co nejdéle. Což vám samozřejmě nikdo nikdy nezaručí, protože příroda má občas své vlastní plány, ale u štěňátka s PP máte větší pravděpodobnost, že bude zdravé a nebude mít nějaké vrozené vady.
A jak je tohle možné? Jednoduše, chovatelské stanice musí dodržovat nějaké podmínky, aby mohli fenu a psa vůbec uchovnit a mezi nimi jsou mimo jiné i různá zdravotní vyšetření a genetické testy. Pokud si vyberete opravdu dobrého chovatele, tak testuje své pejsky i nad rámec těchto povinných vyšetření a máte tak větší pravděpodobnost, že budoucí štěňátka budou zdravá. Dalším faktorem je, že chovatel dá spoustu peněz a energie do toho, aby ta štěňátka vůbec mohl mít a díky tomu se pro ně snaží zabezpečit ty nejlepší podmínky a všechny štěňátka si pečlivě hlídá a nechává kontrolovat veterinářem a poradcem vrhu. Samozřejmostí je u štěňátek s PP také očkování, odčervení a čipování.
Na druhé straně u štěňátek od domácího množitele nebo z množírny* si nikdy nejste jisti původem, takže nevíte jestli babička neměla dysplazii kyčelních kloubů, jestli dědeček nebyl epileptik nebo jestli náhodou rodiče nemají skrytý merle gen (při skřížení dvou merle jedinců může dojít k velmi vážným zdravotním následků u štěňátek – merle genu se ještě budu zvlášť věnovat). Nikdy tedy nevíte, jaká genetická vada se může napříč generacemi nést a i když na krásno rodiče působí zdravě, vaše štěňátko být jednou nemusí.
*Mnohdy nelze vůbec poznat, protože praktiky množitelů se tak zdokonalili, že fotky vypadají krásně, komunikace nevázne, když si přijedete pro pejska, tak se nestydí si opatřit/půjčit i „krásnou“ fenu, která samozřejmě není maminkou štěňátek, aby vše vypadalo v pořádku, ale že mají na druhém konci města garáž plnou pejsků v nevyhovujících podmínkách, to už se nepochlubí.
Když odhlédnu od zdravotní stránky, která si myslím by měla být na prvním místě, tak další věcí je vzhled a povaha. Pokud jsem si vybrala konkrétní plemeno (u mě tedy Australský ovčák, AUO), tak bych chtěla, aby můj budoucí pejsek vypadal jako AUO a také měl určité povahové rysy AUO. A to vám zaručí jedině PP, protože u psa bez PP nikdy nevíte jací jsou jeho předkové a kde v rodokmenu se nachází jiné plemeno.
Za mě tedy, pokud chci pejska konkrétního plemene, tak bych volila rozhodně pejska s PP. Pokud nemám výstavní nebo sportovní ambice a nechci za pejska dávat velkou částku, mohu si pořídit nestandardní štěně s PP. Štěňátko má PP, víme jeho rodokmen, zdravotní stav, ale nemůže být dále zařazeno do chovu (nesmíte na něm mít štěňata), protože má nějakou vadu – třeba exteriéru (má moc bílé barvy na hlavě atd, má špatný zkus atd.) Pokud si netrvám na konkrétním plemeni, neváhala bych adoptovat pejska z útulku. Zachráníte tím hned 2 psí životy, život toho vašeho budoucího štěnda a život nějakého drobečka, pro kterého se uvolní místo v útulku.
Ještě bych chtěla podotknou k té ceně za štěňátko. Pořizovací cena je jen zlomek toho, co pejsek bude stát v průběhu celého jeho života. Pokud tedy nemám dostatek prostředků na pořízení štěňátka, zvážila bych obecně celé pořízení pejska.
Proč je štěně s PP tak drahé?
Po prostudování problematiky papírových a nepapírových štěňat jsem dospěla k názoru, že štěně s PP není vůbec drahé. Když vezmu v potaz všechny náklady, které chovatel má, aby vůbec mohl mít štěňátka – výstava, bonitace, vyšetření kyčlí, vyšetření očí atd.. (každé plemeno má jiné požadavky na vyšetření), další náklady jsou za nakrytí feny psem, kdy cena se různí od kvality chovného psa a platí se buď cena za krytí – např. 50.000 Kč, nebo cena za každé narozené štěně – např. 5.000 Kč za každé štěňátko a nebo třeba cena za krytí + cena za každé narozené štěně – např. 5.000 Kč krytí + 5.000 Kč za každé narozené štěně. Plus se musí připočítat doprava, protože jezdí fena vždy za psem z toho důvodu, aby byl pes v klidu ve svém domácím prostředí, aby byla větší pravděpodobnost, že se krytí povede. A v neposlední řadě jsou to náklady spojené s březostí, porodem a péčí o štěňátka – vyšetření na veterině během březosti, porodní bedna/místo, vyšetření štěňátek, odčervení, očkování, čipování, někdo dělá i některá genetická vyšetření, strava a někdo budoucím majitelům připravuje i balíčky do nových domovů (obojky, vodítka, krmení, hračky atd.)
Myslím, že ani nemá cenu dělat pro a proti štěňátko s PP a štěňátko bez PP. Pro nás to byla jasná volba a nelitujeme toho.