Výběr chovatelské stanice
Máme vybrané konkrétní plemeno a máme jasno v tom, že chceme pejska s PP. Čeká nás tedy neméně lehký úkol a to výběr chovatelské stanice. Nemůžu mluvit za všechna plemena, ale povím vám jak jsem chovatelskou stanici vybírala já.
Vybírala jsem chovatelskou stanici, která chová Australské ovčáky (AUO). Jako první jsem otevřela internet a našla si stránku, která se věnuje AUO – najdete tam standard plemene, co znamenají různé zkratky, zdravotní problémy a vady, které se nejčastěji vyskytují u AUO, ale také plánované vrhy, seznam chovatelských stanic, aktuální vrhy i seznam uchovněných jedinců.
Prošla jsem si chovatelské stanice a jejich webové stránky a také plánované vrhy a zahájila výběr té pravé. Zaměřovala jsem se na:
- zdravotní stav rodičů – ideálně jsem hledala rodiče, kteří jsou zcela zdraví a nenesou ani žádný potenciál pro přenos nějaké dědičné vady. Skvělé je, když mají i testy nad rámec, který požaduje klub k uchovnění.
- minulé vrhy – jaký počet vrhů daná fena měla, zda byla všechna štěňátka v pořádku a zda mají třeba i nějaké zdravotní výsledky.
- výsledky rodičů – koukala jsem i po hodnocení rodičů, zda se něčemu věnují (poslušnost, agility, pasení, záchranařina, nosework…)
- přístup chovatelské stanice – například z jakého důvodu chovají a proč zrovna AUO, jak se psům věnují, kde štěňátka vyrůstají, čím pejsky krmí, co vyžadují od budoucích majitelů atd..
- velikost chovatelské stanice – vybírali jsme menší chovatelskou stanici, která to dělá s láskou a pejsci jsou členové rodiny a domácnosti. Nemám nic proti velkým CHS, které mají víc chovných zvířat. Jen jsem se chtěla vyhnout stanicím, kde mají třeba i 2-3 vrhy najednou v jeden termín, dle mého názoru pak nejsou schopni dát štěňátkům 100% péči. Dále jsem se chtěla vyhnou stanicím, kde fenky mají vrh každý rok a nechtěla jsem, aby to byl víc jak 3. vrh na jedné fence. Myslím si, že 3 vrhy za život jedné fenky jsou až dost.
Podle těchto kritérií, jsem si vybrala 3 chovatelské stanice a jejich majitelům jsem napsala zprávu/e-mail. Myslím si, že na první dojmy se nemá dávat, ale určitě je dobré už v první zprávě napsat něco o sobě, proč jsem si vybrala danou CHS, jaké mám zkušenosti s pejsky a jaké mám plány se štěňátkem. Je to určitě lepší start a větší šance, že si vás chovatel vybere jako budoucího majitele pro svůj odchov.
Na základě další komunikace jsem si vybrala jednu, která mi seděla nejvíc a nechala se zapsat na pořadník zájemců o štěňátko. Samozřejmě chovatel se vždycky doptává na různé informace a podle toho se také rozhoduje jestli chce dát štěňátko právě vám. Pokud se tak rozhodne, tak pak už stačí jen čekat pozitivní zprávu o nakrytí fenky a narození štěňátek a doufat, že tam bude to pravé právě pro vás.
Ještě bych ráda dodala, abyste nikdy nepřistupovali na předání mimo chovatelskou stanici a vždy dbali na řádně zpracovanou smlouvu. Smlouva by měla obsahovat:
- Vymezené smluvní strany – prodávající, kupující
- Specifikovaný předmět koupě – jméno štěňátka, jméno chovatelské stanice, datum narození a pohlaví štěňátka, barva, charakter srsti, číslo čipu a případné vady či zdravotní problémy (většinou u nestandardních štěňátek).
- Kupní cena – částka a datum předání peněz.
- Prohlášení prodávajícího – kde se chovatel zavazuje, že předává zdravé štěně, očkované a bez parazitů (datumy očkování a odčervení – případně další termíny, kdy by mělo štěně být očkované a odčervené). Zmínka o zdravotním stavu rodičů a o počtu štěňat ve vrhu + další informace, které si řeší každá chovatelská stanice individuálně.
- Prohlášení kupujícího – kde se kupující zavazuje, že se bude o štěně řádně starat a že převzal mezinárodní očkovací průkaz. Většina chovatelských stanic si dává do smlouvy, že v případě nemožnosti se o štěně starat z nějakého důvodu, bude informována chovatelská stanice a pes bude navrácen zpět (aby se předcházelo tomu, že pejsek špatně skončí někde v útulku nebo vyhozen).
- Další ujednání – převedení vlastnického práva. Seznam toho, co kupující obdržel se štěňátkem. Zmínka o PP a o termínu jeho dodání (stává se, že PP nedorazí před odběrem štěňátka a prodávající se zavazuje, že PP dodá). U fenky se většinou dodává, že v případě bude-li mít fenka štěňátka budou zapsané na jméno chovné stanice kupujícího nebo ponesou jméno své mateřeské CHS
- Závěrečná ustanovení – obsahuje souhlas, že si obě strany smlouvu řádně přečetli a souhlasí s jejím znění. Řeší se zde případné porušení a odstoupení od smlouvy
Dále by štěňátko mělo být očkované, odčervené, čipované, mělo by mít očkovací průkaz v dnešní době všichni, kdo mají čip, mají PET pas. PP buď dostanete při převzetí štěňátka, pokud stihnou dorazit a nebo se chovatel ve smlouvě zavazuje, že je dodá do nějaké lhůty.